Nowa darmowa platforma edukacyjna EDUBOT

Powstaje nowa darmowa platforma edukacyjna EDUBOT dedykowana nauczycielom i uczniom szkół podstawowych oparta na rozwiązaniach sztucznej inteligencji.

Instytut ADN we współpracy z instytucjami z Węgier, Rumunii i Słowacji realizuje projekt współfinansowany z program Unii Europejskiej Erasmus+ pn. “EDUBOT- DEVELOPING KEY COMPETENCIES THROUGH BLENDED -LEARNING METHODOLOGY BASED ON AI-SUPPORTED CHATBOT TECHNOLOGY”, którego celem jest opracowanie innowacyjnej platformy edukacyjnej dostosowanej do potrzeb nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, w nauczaniu przede wszystkim przedmiotów ścisłych.

Nauka przedmiotów ścisłych bardzo często dostarcza najwięcej problemów uczniom i jest powodem pozostawania w tej samej klasie na kolejny rok. Platforma ma na celu rozwiązanie tych problemów, będzie oparta o rozwiązania sztucznej inteligencji i technologii chatbot, które uczynią proces nauczania bardziej spersonalizowany.

Projekt jest realizowany w okresie od 1 września 2022 do 31 sierpnia 2024 roku. Inspiracją do przygotowania projektu “EDUBOT” są problemy współczesnej edukacji formalnej, która w zasadzie niewiele zmieniła się od lat, szczególnie na poziomie edukacji podstawowej. W większości szkół w Polsce, Europie i na świecie obowiązuje podobny model nauczania, czyli uczniowie siedzą i słuchają co nauczyciel ma im do przekazania. Szansą na wprowadzenie zmian w obszarze edukacji jest zastosowanie sztucznej inteligencji w procesie nauczania – nauki, która może rozwiązać wiele różnych problemów współczesnej edukacji. Wdrożenie nowych metodologii nauczania-nauki wspieranych przez sztuczną inteligencję przyspieszy proces przejścia z edukacji systemowej do nauki zindywidualizowanej, przejścia z uczenia ustandaryzowanego do hybrydowego, bazującego na indywidualnych potrzebach uczniów. Wdrożenie do procesu kształcenia sztucznej inteligencji zapewni uczniom I nauczycielom ciągłą ocenę i informację zwrotną oraz umożliwi stosowanie techniki analizy uczenia się w celu zróżnicowania procesu nauki, w taki sposób żeby była ona dostosowana do możliwości i potrzeb danego ucznia w czasie rzeczywistym.

Platforma edukacyjna „EDUBOT” wypełnia lukę pomiędzy obecnymi cyfrowymi rozwiązaniami stosowanymi w edukacji oraz przyczyni się do rozwiązania problemu związanego z niedostosowaniem obecnych metodologii do nauczania mieszanego (blended-learning) w szkołach podstawowych.

Rozwiązuje szereg problemów współczesnej edukacji, jakimi są między innymi, przedwczesne kończenie nauki, wykluczenie edukacyjne uczniów nie nadążających z przyswojeniem podstawy programowej, zbyt encyklopedyczne podejście do nauczania, zróżnicowane potrzeby uczniów w klasie.
EDUBOT wyróżnia innowacyjne podejście do korzystania ze sztucznej inteligencji w procesie dydaktycznym.

Zastosowanie rozwiązań sztucznej inteligencji ma na celu wspieranie nauczycieli a nie ich zastępowanie. Pozwala na łączenie kształcenia tradycyjnego z cyfrowym. Powoduje, że proces nauczania będzie spersonalizowany. Pozwoli nauczycielom zaoszczędzić czas tracony na czasochłonne powtarzalne procesy poprzez ich automatyzację.

Platforma edukacyjna EDUBOT będzie dostępna w języku angielskim, polskim, węgierskim, rumuńskim i słowackim, będzie dostępną za darmo, do pobrania na urządzania obsługiwane przez android, ios, a także z przeglądarek.

Charakter projektu bardzo dobrze oddaje wypowiedź Gari Kasparowa, który po słynnej porażce szachowej w pojedynku ze sztuczną inteligencją, stwierdził, że „Najskuteczniejszymi szachistami nie są ludzie ani sztuczna inteligencja, ale zespoły złożone z ludzi i sztucznej inteligencji”.

Szanowni Państwo, a jeśli zechcecie się podzielić z nami swoimi przemyśleniami, pomysłami, a może oczekiwaniami odnośnie platformy edukacyjnej bazującej na sztucznej inteligencji, to serdecznie zapraszamy do kontaktu: renata.jankowska-zielinska@adn.pl

Udostępnij w sieci
Poprzedni post

Konferencja UNICEF „Dziecko jest dzieckiem”

Nastepny post

Poszukujemy trenerów ds. dostępności cyfrowej

Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved ADN Instytut 2024