Bezrobocie i zdrowie psychiczne: Porozmawiajmy o tym!

Utrata pracy lub trudności w jej znalezieniu mają duży wpływają tylko na kwestie finansowe, ale także na zdrowie psycho-społeczne. Wiele osób doświadczających bezrobocia zmaga się ze stresem, lękiem i poczuciem izolacji, osamotnienia. Ważne jest, żeby stawić czoła tym wyzwaniom i znaleźć sposoby radzenia sobie z nimi.

Wpływ bezrobocia na zdrowie psychiczne:

Wyniki badań potwierdzają, że osoby bezrobotne są dwa razy bardziej narażone na depresję niż osoby pracujące. (Źródło: WHO). Długotrwałe bezrobocie powoduje większy stres, utratę poczucia własnej wartości, a nawet problemy ze zdrowiem fizycznym z powodu przedłużającego się stresu i lęku. Z prowadzonych badań wynika, że utrata pracy wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego , takich jak lęk czy depresja, o 15–20%. (Źródło: APA)

Co może pomóc?

  • Rutyna i planowanie – wyznaczanie sobie codziennych celów, nawet małych pozwoli zachować poczucie stabilności i dążenia do celu.
  • Pozostawanie w kontakcie z innymi – ważne jest żeby rozmawiać z rodziną, przyjaciółmi lub grupami wsparcia, żeby uniknąć izolacji i osamotnienia.
  • Aktywność fizyczna – Wszelka aktywność fizyczna pomaga zredukować stres i poprawić nastrój.
  • Podnoszenie kwalifikacji i nauka – udział w bezpłatnych kursach lub wolontariacie może zwiększyć pewność siebie i przyszłe perspektywy zawodowe.

Ważne jest, żeby pamiętać, że nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. Aplikacja Me -App będzie wkrótce dostępna, aby wesprzeć Twoje zagrożone poczucie bezpieczeństwa narzędziami, które będą motywowały i dostarczały wartościowych inspiracji.

Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji projektu i rozwoju aplikacji ME-App na stronie internetowej Me-App: https://meapp-platform.eu/resources/


Projekt Motivation and Empowerment App – ME-APP jest współfinansowany przez Unię Europejską. Poglądy i opinie wyrażone są jedynie poglądami i opiniami wyłącznie autora(-ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani EACEA nie mogą być za nie pociągnięte do odpowiedzialności.

Udostępnij w sieci
Poprzedni post

Międzynarodowe badania potrzeb użytkowników aplikacji ME-App

Nastepny post

Spotkanie konsorcjum Motivation and Empowerment App ME-App w Hadze za nami!

Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved ADN Instytut 2025