Wystartował projekt MIND!

Projekt “Rozwiązania w zakresie poprawy zdrowia psychicznego dla integracji edukacyjnej w trudnej sytuacji system kształcenia I szkolenia zawodwego na Ukrainie – MIND. (Mental health solutions for educational Inclusion in Distressed Ukrainian VET), jest współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Erasmus +, Budowanie potencjału w kształceniu I szkoleniu zawodowym.

W dniu 8 stycznia 2025 roku miało miejsce spotkanie inauguracyjne konsorcjum które odbyło się w formule online. W spotkaniu uczestniczyli: Lider konsorcjum Instytut ADN, (Polska), Partnerzy: Uniwersytet Neapolitański im. Fryderyka II (UNINA), Włochy; Instytut Szkolnictwa Wyższego w Polityce Społecznej asbl (IHF), Belgia; Uniwersytet Służby Celnej i Finansów (UCF), Ukraina; Halicka Wyższa Szkoła Zawodowa im. Wiaczesława Czornowila (HAC), Ukraina; Międzynarodowy Uniwersytet Humanitarny (IHU), Ukraina; Państwowy Instytut w Kamieńcu Podolskim (KPSI), Ukraina.

Dlaczego project MIND jest bardzo ważny?

Wojna na Ukrainie odcisnęła trwałe piętno na jej mieszkańcach , szacuje się, że od 25% do 42% ukraińców doświadcza stresu psychicznego, w tym zespołu stresu pourazowego (PTSD).

Projekt MIND opiera się na bardzo dogłębnej ocenie bieżącej sytuacji w ukraińskim ekosystemie kształcenia I szkolenia zawodowego,, uwzględniając lokalny kontekst dotknięty fizycznymi i emocjonalnymi zakłóceniami spowodowanymi przez wojnę I związane z nią akty agresji. Projekt został opracowany przy proaktywnym zaangażowaniu i udziale ukraińskich partnerów, którzy dostarczyli cennych informacji dotyczących faktycznej sytuacji na Ukrainie.

Projekt został skoordynowany i współplanowany z lokalnymi partnerami, aby zapewnić sprawną realizację działań, biorąc również pod uwagę wymiar cyfrowy projektu MIND będzie w dużym stopniu wykorzystywał technologie cyfrowe do koordynowania i realizacji działań.

Sektor kształcenia i szkolenia zawodowego odgrywa kluczową rolę w odbudowie Ukrainy, borykając się zarówno ze skutkami ekonomicznymi, jak i społecznymi wojny.

Poprzez realizację projektu MIND dążymy do:

  • Wyposażenia ukraińskich dostawców kształcenia I szkolenia zawodowego w narzędzia do radzenia sobie z zespołem stresu pourazowego oraz problemami ze zdrowiem psychicznym.
  • Zwiększenia odporności systemu poprzez integrację narzędzi i strategii kształcenia i szkolenia zawodowego Unii Europejskiej z ukraińskim systemem.

Jak to osiągniemy?

Projekt jest zorganizowany wokół kluczowych pakietów roboczych, w tym:

  • Opracowanie „szytych na miarę potrzeb” materiałów szkoleniowych do zarządzania zespołem stresu pourazowego oraz zdrowiem psychicznym.
  • Wdrożenie nauczania blended learning za pośrednictwem platformy eLearning ADN.
  • Prowadzenie działań upowszechniających i waloryzacyjnych w celu maksymalizacji skalowalności i wpływu projektu na grupy docelowe.

Projekt MIND jednoczy zróżnicowane konsorcjum partnerów z Polski, Włoch, Belgii i Ukrainy, którzy wspólnie pracują nad odbudową i wzmocnieniem ukraińskiego systemu kształcenia zawodowego dla lepszej przyszłości.

Jeśli chcecie uzyskać więcej informacji na temat projektu i jego planowanych wyników, uprzejmie prosimy o kontakt pod adresem: euprojects@ihfeurope.eu


Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them

Udostępnij w sieci
Poprzedni post

EDUBOT – Podręcznik metodyczny

Nastepny post

Międzynarodowe badania potrzeb użytkowników aplikacji ME-App

Wszystkie prawa zastrzezone | All rights reserved ADN Instytut 2025