W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny rozwój rynku aplikacji mobilnych, których zadaniem jest pomóc ludziom w dbaniu o ich zdrowie psychiczne. W związku z tym trendem, naukowcy i psycholodzy kliniczni zaczynają się coraz częściej zastanawiać, czy aplikacje mobilne są bezpieczne i skuteczne.
Prowadzone analizy skuteczności różnych aplikacji pomagających w monitorowaniu i kontrolowaniu zdrowia psychicznego, potwierdzają, że przy odpowiednim stosowaniu, niektóre aplikacje mobilne mogą przynieść korzyści i przyczyniać się znacząco do usprawnienia procesu terapeutucznego, pomimo że podczas przeprowadzonego przez zespół badawczy META przeglądu interwencji świadczonych przez aplikacje mobilne, udało się zebrać tylko ograniczone dowody na powszechną skuteczność tych aplikacji.
Wyniki badania prowadzonego przez META zostały opublikowane w styczniu 2022 roku. Zespół analizował skuteczność terapii świadczonych przez aplikacje mobilne w leczeniu zaburzeń zdrowia psychicznego, uzależnienie od tytoniu, stany lękowe, depresja i stres. Wizyty terapeutyczne online ze specjalistami ds. leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego nie były objęte badaniami.
Analiza obejmowała wyniki 14 metaanaliz z udziałem 47 940 uczestników w 145 randomizowanych badaniach kontrolowanych. Autorzy badania przyjrzeli się szerokiemu zakresowi interwencji opartych na różnych aplikacjach: • aplikacje do medytacji, • aplikacje do terapii poznawczo-behawioralnej, • aplikacje do tekstowej pomocy psychologicznej, • aplikacje do walki z uzależnieniami.
Badania nie dostarczyły jednoznacznych i przekonujących dowodów na to, że terapie świadczone przez aplikacje mobilne mogą skutecznie leczyć pacjentów z szeregu zaburzeń zdrowia psychicznego. Warto jednak zauważyć, że badanie dostarczyło też wiarygodnych dowodów na to, że wsparcie terapeutyczne świadczone przez aplikacje odgrywa dużą rolę w monitorowaniu zdrowia psychicznego i profilaktyce zaburzeń psychicznych.
Zespół badawczy rekomenduje stosowanie terapii opartych na tekstowej pomocy psychologicznej, ponieważ może ona pomóc ludziom przezwyciężyć pewne problemy związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak stany lękowe, depresyjne, stresowe, uzależnienia.
W raporcie sformułowane zostało zalecenie dotyczące konieczności kontynuowania badań, żeby można było bardziej precyzyjnie ocenić skuteczność aplikacji mobilnych we wszystkich obszarach wsparcia pacjentów w dbaniu o zdrowie psychiczne.
Simon B. Goldberg, dr, adiunkt w Katedrze Psychologii Doradztwa na Uniwersytecie Wisconsin–Madison i główny autor badania, postawił tezę, że chociaż wcześniejsze badania sugerują pewne korzyści z interwencji terapeutycznych opartych na aplikacjach, to jednak sojusz terapeutyczny między pacjentem a terapeutą nadal jest najbardziej korzystny dla większej skuteczności stosowanych terapii.
Zdaniem Goldberga„ ludzie po prostu silniej reagują na interpersonalne wpływy świadczone przez ludzi niż w pełni lub częściowo zautomatyzowane wsparcie świadczone przez aplikacje mobilne. Goldberg dodaje, „komunikacja interpersonalna jest szczególnie ważna, gdy ludzie zmagają się z zaburzeniami psychicznymi” , ale też zaznacza, że w miarę rozwoju technologii i nowych możliwości dostarczania wsparcia osobom będącym w kryzysie zdrowia psychicznego przez aplikacje mobilne, terapie te mogą dawać coraz lepsze rezultaty. Przykładem takim są algorytmy oparte na uczeniu maszynowym, które mogłyby dostosowywać treści wsparcia do indywidualnych potrzeb terapeutycznych.
Obecna wiedza na temat aplikacji mobilnych pomagających dbać o zdrowie psychiczne, nie pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie„ czy są one skuteczne i na ile będą w najbliższej przyszłości. „Możliwe, że te interwencje będą średnio skuteczne, ich efektywność w dużej mierze może zależeć od zastosowania sztucznej inteligencji, co może spowodować, że będą one w coraz większym stopniu przynosiły pozytywne rezultaty ” — uważa Goldberg,
Boom na rozwój aplikacji wspierających zdrowie psychiczne trwa. Inwestorzy venture capital i deweloperzy internetowi odnotowują coraz większe zyski w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na rozwój aplikacji terapeutycznych. Prognozuje się, że rynek aplikacji wspierających zdrowie psychiczne przekroczy 3,3 miliarda dolarów do 2027 r., co oznacza 20,5% roczną stopę wzrostu od 2021 roku. Według American Psychological Association (APA), rosnące zainteresowanie firm prywatnych inwestowaniem w aplikacje pomagające w dbaniu o zdrowie psychiczne jest w dużej mierze spowodowane przez pandemię COVID-19.
Najnowsze raporty sugerują, że obecnie istnieje aż 20 000 aplikacji wspierających zdrowie psychiczne. Jako najczęściej użytkowane wymienia się Headspace, Calm, Catch it, PanicShield.
Podsumowując, odpowiednie stosowanie aplikacji mobilnych pomagających w dbaniu o zdrowie psychiczne może znacznie usprawnić proces terapeutyczny i wspierać terapeutów w ich pracy. Prowadzone badania pokazują, że nie ma jednoznacznej diagnozy, niektórzy ludzie odniosą duże korzyści z terapii dostarczanych przez aplikacje mobilne, a inni mniejsze, ważne jest że technologie te mogą pełniłć istotną funkcję w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego.
W projekcie ME-App międzynarodowe konsorcjum pracuje nad nową aplikacją, która będzie pomagała w dbaniu o zdrowie psychiczne. Aplikacja będzie monitorowała wybrane zaburzenia zdrowia psychicznego, wzmacniała poczucie własnej wartości użytkowników poprzez dostarczanie im motywacyjnych wiadomości tekstowych i która będzie spełniała wysokie standardy jakości.
Zapraszamy do śledzenia postępów w realizacji projektu i rozwoju aplikacji ME-App.
#MEApp #ForYou #DigitaleGesundheit #Empowerment #Motivation